Cyril Siman, Meteoinfo.sk / 19.01.2013 16:39
V uplynulom týždni sme na väčšine územia Slovenska zaznamenali najintenzívnejšie sneženie práve prebiehajúcej zimy. Príčinou výdatných zrážok bola spolupráca viacerých faktorov. Pričom by sme mohli povedať, že zastúpenie tu mali všetky kategórie priestorovej premenlivosti klimatického systému od globálnej, ktorá je viazaná na celú zem, cez regionálnu ( miestna cirkulácia atmosféry ) až po topickú a chórickú, kde má v našom prípade vplyv na počasie najmä miestna orografia územia (uzavretá kotlina, náveterné svahy hôr, les ,mesto, lúka). Z globálnej úrovne má vplyv na počasie v Európe viacero klimatických módov, pričom jedným z nich je Severoatlantická oscilácia (NAO). Pretrvávajúci záporný index NAO spôsobuje prevažne južné trasovanie tlakových níži tvoriacich sa nad vodami Altantiku. (niekoľko mesačný trend naznačoval aj väčší počet dní s meridionálnym typom počasia). Je to jeden z možných a mnohých faktorov podporujúci postup cyklonálnych oblastí z pobrežia západnej Európy nad centrálne Stredomorie, kde ďalšou cyklogenézou vznikajú tzv. Janovské tlakové níže (Jadranky). Začiatkom pomaly už uplynulého týždňa práve jedna z tvoriacich sa janovských níži ( Eckhart ) ovplyvnila aj počasie u nás a v pondelok výdatné sneženie zasiahlo hlavne Banskobystrický kraj. Pri zrážkach, ktoré tieto cyklóny prinášajú často prichádza aj oteplenie a prechodný odmäk, ktorí sme skutočne počas najmä utorka a stredy zaznamenali. V nasledujúcom vývoji sa však vytvorila oblasť nízkeho tlaku vzduchu východne od nášho územia a po jej okraji k nám najmä nad západné Slovensko začal opäť prúdiť chladnejší vzduch, ktorý v kombinácii s neustále sa tvoriacimi zrážkami priniesol výdatné sneženie od štvrtku aj na juhozápad našej krajiny, pričom najhoršia situácia bola na krajnom juhozápade v bratislavskom regióne.
Počas týždňa zasiahlo niektoré regióny Slovenska výdatné sneženie
Stručný náčrt makrosynoptického vývoja
Postupnému vzniku cyklóny Eckhart predchádzalo ešte minulý víkend vyvrcholenie prílevu studeného vzduchu v tyle cyklóny Carlos vypĺňajúcej sa severne od nášho územia. V rovnakom čase oblasť nízkeho tlaku vzduchu s dvoma stredmi ( Dieter I a II ), ktorá sa presúvala z oblasti Atlantiku ďalej na juhovýchod podporila ďalšiu cyklogenézu južne od Álp a postupne tak vznikla brázda tlaku vzduchu rozprestierajúca sa západne od nášho územia s jedným stredom nad štátmi Beneluxu a druhým nad Ligúrskym morom. Po prednej strane tejto cyklóny k nám začal ešte v nedeľu prúdiť teplý a vlhký vzduch, ktorý postupne priniesol výdatné zrážky najmä do Banskobystrického kraja. V Ďalšom vývoji sa cyklóna Eckhart pri svojom postupe na severovýchod vypĺňala a po jej zadnej strane sa k nám opäť začal dostávať chladnejší vzduch najmä nad krajný západ krajiny. Nad severným Jadranom súčasne vznikla ďalšia tlaková níž s názvom Feodor a tak tvorba zrážok pokračovala.
Analýza poľa zrážok a nového snehu na Slovensku so zreteľom na Banskobystrický kraj a na oblasť Bratislavy
Prvé výdatné pásmo zrážok sa na Slovensko dostalo od juhu až juhozápadu dostalo na teplom fronte už v pondelok, pričom snežiť začalo už v skorých ranných hodinách. V dôsledku charakteristickým vlastnostiam miestnej orografie, zmene prúdenia vo vyšších vrstvách atmosféry ako aj vyššej teploty v prízemne vrstve atmosféry, najvyššie úhrny zrážok a tým aj najvyšší nárast snehovej pokrývky bol zaznamenaný v Banskobystrickom regióne. Minimálne na dvoch meteorologických staniciach boli dokonca prekonané rekordy v náraste snehovej pokrývky za 24 hodín v mesiaci január. Celkovo by sa tak dalo povedať, že v tejto oblasti sa jednalo o najvýdatnejšie sneženie v januári aspoň sa obdobie posledných 62 rokov. Na Sliači napadlo od pondelka 7 : 00 hod do utorka rovnakého času 26 cm nového snehu a v Telgárte v rovnakom čase ešte o 1 cm viac. Na Sliači pritom spadlo približne 76 mm zrážok. Nebyť stúpajúcej teploty ,ktorá už v pondelok popoludní napr. na Sliači vystúpila nad nulu ( 15:00 hod +0.1°C), ktovie koľko snehu by ešte napadlo. Z neoficiálnych zdrojov sme dokonca dostali hlásenie o 80 cm v Kremnických vrchoch.
Druhé výdatné pásmo zrážok nás zasiahlo okrajom vo štvrtok 17.1., pričom snežiť na krajnom juhozápade začalo už v druhej polovici noci. Jednalo sa o zrážkové pásmo práve cyklóny Feodor nachádzajúcej sa nad severným Jadranom. Najviac snehu pritom napadlo v noci v Trnavskom kraji v okrese Dunajská Streda. Vo štvrtok dopoludnia sa však začala komplikovať situácia najmä v Bratislave. Kým ráno ešte na letisku M.R. Štefánika prevádzka aj napriek výraznej snehovej nádielke fungovala aj bez výraznejších komplikácii, na pozemných komunikáciách už dopoludnia prišli so snehom aj prvé obmedzenia. Pre neupravené komunikácie sa napríklad na Kolibu už ani nejazdilo a linky MHD mali výrazné meškanie až do 45 minút. Už krátko po desiatej bol v hlavnom meste vyhlásený druhý kalamitný stupeň. Postupne bolo pre husté sneženie uzatvorených niekoľko hraničných priechodov a problémy na cestách spôsobovalo sneženie aj v okrese Komárno. Popoludní sa meškania trolejbusov postupne blížili k hodine a na niektoré miesta nejazdili. Situáciu komplikoval aj na ostatnom území juhozápadného Slovenska aj silný vietor, ktorý spolu so snežením prispel k tvorbe snehových jazykov a závejov. Je ťažké zhodnotiť celkovú bilanciu napadnutej snehovej pokrývky počas štvrtka, pretože vietor spôsobil pomerne nerovnomerné rozloženie snehu. Od pozorovateľov z Bratislavy a okolia sme dostali avízo, že snehová pokrývka ojedinele presiahla až 40 cm snehu, pričom hodnota novonapadnutého snehu sa vraj za štvrtok pohybuje približne na úrovni 30 cm. Podľa oficiálnych údajov z automatickej stanice Bratislava Ivanka bolo v stredu v noci na tejto stanici 11 cm snehu a v piatok v noci 24 cm. ( nárast snehovej pokrývky o 13 cm počas štvrtku a piatku ). Keďže údaje z bratislavskej koliby nie sú dostupné, považujeme údaje našich pozorovateľov za vierohodné, vzhľadom na ich počet a fotodokumentáciu, ktorú nám poskytli.
Štvrtkové výdatné sneženie prinieslo komplikácie na cestách najmä v Bratislave a na juhozápadnom Slovensku
Na predmestí hlavného mesta ľudia vo štvrtok a v piatok bojovali s bohatou snehovou nádielkou
Pri ohliadnutí do minulosti môžeme vidieť určitú paralelu medzi vývojom Janovských tlakových níži a kalamitnými situáciami v našej oblasti. Z mnohých prípadov spomenieme konkrétne rok 1993, kedy postupný vývoj tlakových útvarov predchádzal vzniku snehových fujavíc, ktoré sa vyskytli na našom území postupne 23. až 24. februára 1993, 28. marca 1993 alebo 27. decembra 1993. Konkrétne v decembri 1993 sa 24.12 prehĺbila južne od Álp tlaková níž, ktorá sa pri svojom postupe oblúkovite nad Poľsko vyplnila, ale následná cyklogenéza ( Cez Britské ostrovy postupovala smerom na Francúzsko ďalej na juhovýchod ) v rovnakej oblasti podnietila vznik novej tlakovej níže. Novo vzniknutá tlaková níž postupovala ďalej na severovýchod cez Balkán, pričom s touto cyklónou bol spojený frontálny systém so širokým pásmom teplého sektora. Postupne nastal nad naše územie prílev teplého vzduchu v strednej troposfére a pred teplým frontom postupne padali nad západným Slovenskom trvalé zrážky za účasti silného vetra. Na juhozápadnom slovensku sme zaznamenali 36 až 48 hodinové sneženie ( na niektorých staniciach prechodne pršalo ). V Hurbanove padali zrážky nepretržite celé tri dni ( 69 hodín). Kým na hrebeni Malých Karpát súčet výšok nového snehu dosiahol 50 cm a na náveternej strane vyše 40 cm, na strane záveternej sa vyskytol súčet menší ako 10 cm. Veľký rozdiel vo výške snehu bol zaznamenaný aj v samotnej Bratislave, kým na brehu Dunaja bolo 15 cm nového snehu, v mestskej časti Devín až 25 cm. V neďalekom Pezinku asi 20 km severovýchodne od Bratislavy bol nárast snehovej pokrývky počas tejto situácie len 5 cm. Z uvedeného vyplýva, že existujú veľké rozdiely v charakteristike snehovej pokrývky a celkových úhrnov zrážok aj na malé vzdialenosti a preto sa údaje aj v rámci jedného mesta alebo mikroregiónu môžu líšiť.
V ďalších dňoch sa opäť očakáva regenerácia Janovskej tlakovej níže s postupným prílevom teplého vzduchu vo vyšších hladinách ovzdušia, na väčšine územia Slovenska nastane odmäk a bude pršať, pričom snežiť bude prechodne až od vysokých horských polôh. O ďalšom vývoji počasia sa dočítate v našej dlhodobej predpovedi.