Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 23.02.2013 22:27
Na juhu stredného Slovenska sa s výnimkou Juhoslovenskej kotliny nachádza na mnohých miestach snehová pokrývka už od začiatku zimy, prevažne od 3.12.2012. Počas vianočného oteplenia zabránili výraznejšiemu topeniu snehu advekčné hmly a nižšie teploty ako napríklad na severe Slovenska, kde sme zaznamenali fohnový efekt. Sneh sa vďaka inverziám udržal aj počas januárových a februárových oteplení, napríklad na Sliači sa oteplilo nad +7°C iba počas 3 dní zimy (5.1., +7,4°C, 31.1., +7,7°C a 1.2, +7,9°C) a nad +5°C len 8-krát počas celej zimy. Aj v sobotu, 23.2. hlásil Sliač vďaka inverzii a maximálnej dennej teplote len +2,6°C 32-centimetrovú snehovú pokrývku, ktorá môže vydržať pri teplotách okolo +3/+8°C ešte niekoľko dní. Ak by sa sneh udržal do 2. marca, juh stredného Slovenska by zaznamenal neobyčajný jav - periódu dlhú 90 dní s neprerušovaným výskytom snehovej pokrývky, ktorá počas vrcholov zimy v januári a vo februári takmer 2-krát dosiahla v oblasti Zvolenskej kotliny 0,5 metra. Sneh sa určite udrží aj na Horehroní, napríklad Tegárt v sobotu ráno hlásil až 96 cm snehu. Vysokú snehovú pokrývku hlásia aj mnohí naši pozorovatelia z juhu stredného Slovenska (Šášovské Podhradie, 24 cm, Banská Štiavnica, 36 cm, Žiar nad Hronom, 25 cm, Očová, 30 cm). Najviac snehu s výnimkou stredných a vysokých horských polôh bolo v sobotu hlásených z Látkok v okrese Detva, rovný 1 meter, vysokú snehovú pokrývku hlási aj Turiec, Gemer, Spiš či severozápad Slovenska (Gelnica, 65 cm, Turčianska Štiavnička, 46 cm, Horná Štubňa, 63 cm, Horná Maríková, 74 cm, Považská Bystrica, 35 cm, Poprad, 50 cm, Spišská Nová Ves, 41 cm či Rajec, 35 cm).
Ak sa sneh v Banskobystrickom kraji neroztopí do 2. marca, snehová pokrývka sa udrží 90 dní v rade.
Zimu ukončil prechod teplého frontu
Na zimnú sezónu 2012/2013 budú viacerí z nás spomínať ako na vydarenú, čo sa snehu týka. Napriek tomu, že sme na Slovensku nezaznamenali silné mrazy ako minulý rok (Červený Kláštor, -33,3°C), počas celej zimy prevládalo oblačnejšie počasie a zrážky sa s výnimkou krátkodobých oteplení vyskytovali v pevnej forme. Vysoké zrážkové úhrny spôsobilo južnejšie trasovanie tlakových níží z Atlantiku ponad Stredomorie, kde sa tlakové níže regenerovali a postupovali ďalej na východ, niekedy severnejšou trasou, pričom zasiahli aj Slovensko, niekedy južnejšou, napr. v uplynulom pracovnom týždni, kedy prechod tlakovej níže vyvolal v Aténach ničivé povodne. V januári boli hlásené povodne aj z oblasti východného Stredomoria - Izraelu, Sýrie, Jordánska či Turecka. Skutočnosť, že tlakové níže smerovali počas uplynulej zimy nad južnú Európu a Stredomorie a dokonca až smerom na Blízky východ výrazne podporila negatívna fáza Severoatlantickej oscilácie (NAO). Počas kladnej fázy NAO, ktorá pretrvávala od 70. rokov niekoľko desaťročí až do cca r. 2007, bolo Stredomorie a Čiernomorie v zime o zrážky ukrátené a hlavné akčné centrá cirkulácie smerovali nad severnú Európu, pričom do Škandinávie a priľahlých krajín priniesli rekordné množstvá zrážok, teplé zimy a narastanie ľadovcov v Škandinávskych vrchoch (narozdiel od tých alpských). Chladné zimné počasie tak z piatka na sobotu (22.-23.2.) predčasne ukončil prechod teplého frontu spojený s cyklónou Thomas nad centrálnym Stredomorím. Popoludní sa na krajnom východe čiastočne pretrhla oblačnosť a napríklad v Kamenici nad Cirochou sa oteplilo až na +10,2°C. Na ostatnom území sa v priebehu dňa menilo sneženie na dážď a ďalšie intenzívne zrážky očakávajú najmä južné návetria stredného Slovenska a východ Podunajskej nížiny v nedeľu.
V nedeľu naďalej s dažďom, miestami intenzívnym
Najmä v južnej časti západného a stredného Slovenska môže počas nedele intenzívne pršať, teplota v noci zo soboty na nedeľu klesne pod nulu len v najchladnejších oblastiach a cez deň sa pri teplotách prevažne okolo +5°C (na krajnom východe až do +10°C) bude sneh naďalej topiť. Zrážkové úhrny môžu prechodne dosahovať na južných návetriach stredného Slovenska okolo 10 mm/3 hodiny, čo je naozaj intenzívny dážď, počas celej nedele by mohlo lokálne spadnúť vyše 30 milimetrov zrážok. Topenie snehu v kombinácii so silným dažďom môže zdvihnúť hladiny riek, už v sobotu bol lokálne vyhlásený na niektorých tokoch 1. stupeň povodňovej aktivity. Dážď bude pretrvávať s výnimkou krajného východu aj v pondelok, tu sa pri zmenšenej oblačnosti môže otepliť opäť nad +10°C. Utorok a streda budú v znamení doznievania zrážok a postupného zmenšovania oblačnosti, zlepšenie počasia pocítime až v stredu popoludní, kedy sa ukáže slnko a presadí mohutná antickylóna so stredom nad Severným morom.
Od stredy do piatku stabilné jarné počasie
Anticyklóna nad Severným morom sa postupne presadí aj v strednej Európe, no zatiaľ nie je jasný jej ďalší vývoj. V piatok predpokladali modely jej trasovanie ponad strednú Európu ďalej na juhovýchod, v sobotu očakávajú, že jadro vysokého tlaku nad severozápadnou Európou sa prepojí s jadrom vysokého tlaku nad Grónskom, pričom do konca týždňa vplyv mohutného systému vysokého tlaku v strednej a severozápadnej Európe zoslabne na úkor nevýrazného tlakového poľa.Teploty by v tomto období mali dosahovať prevažne +5/+10°C, na miestach s dlhšietrvajúcou hmlou a vo vyššie položených oblastiach bude okolo +3°C. Pokiaľ sa neutvorí inverzia, teploty môžu klesnúť v dolinách až na okolo -8°C, na ostatnom území bude prevažne 0/-5°C. Okolo 4. marca modely simulujú mierne ochladenie, no do konca prvej marcovej dekády sa ešte môže výrazne otepliť, niekoľko dní za sebou sú na obdobie okolo 7. marca očakávané hodnoty až do +15°C, pričom veľmi teplý vzduch by k nám mal prenikať po prednej strane rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku vzduchu nad západným Stredomorím a juhozápadnou Európou. Dlhodobé predpovede budeme naďalej denne upravovať (
http://meteoinfo.sk/predpoved-10-dni)